Néhány nappal ezelőtt írtunk már egy lehetséges baloldali olajfa-koalícióról. Jelentjük, be is következett, csakhogy nem országos, hanem helyi szinten. A II.kerületben, Pesthidegkúton ugyanis időközi önkormányzati képviselőtestületi választást tartanak. A korábban győztes Fideszes képviselő posztjáról lemondott, ezért kerül sor az újabb versengésre. A választás érdekességét növeli, hogy az MSZP, az LMP, sőt a Demokratikus Koalíció is végül beállt egy ember mögé, ez az ember pedig egy helyi sváb, Berger Antal. Berger a német kisebbségi önkormányzat oszlopos tagja, a hírek szerint baloldali kötődésű, de pártfüggetlen civil.
A Fidesz hagyományosan erős a kerületben, 2010-ben gyakorlatilag taroltak a választásokon. Akkor Bándy Péter nyert bő 61%-kal, az MSZP-s Nagy Julianna 18%-ot, az LMP-s Melegh Marianna majdnem 11%-ot és a Jobbikos Bíró Barna közel 10%-ot szerzett a körzetben. Azóta viszont sok víz lefolyt a Dunán, a Fidesz akkori szavazóinak jelentékeny részét elvesztette, Bándy Péter lemondásával új front nyílt a kerületben. Annak ellenére, hogy a Fidesz veszített népszerűségéből, a kerület hagyományosan a legnagyobb kormánypárthoz húz inkább, ezért inkább a Fideszes jelölt, Makra Krisztina győzelme valószínű. Makra a polgári körök világában tevékenykedett korábban, ismertsége magas a körzetben.
A Jobbik 2010-hez hasonlóan Bíró Barnát indítja. Bíró is ismert személy a környéken, ám neki a tisztes helytállás, illetve a 10% feletti eredmény lehet a cél. A tavaly novemberben, a kerület egy részében tartott országgyűlési képviselőválasztáson a várakozások alatt szerepeltek a radikálisok, ezen próbálnak most javítani. A párt helyi szervezete tehát komolyan veszi a választást.
Külön-külön esélytelenek lennének a baloldali pártok, ám az összefogással lehet sanszuk a győzelemre. A már említett novemberi időközi országgyűlési választáson még külön jelöltet indítottak. Akkor, az első fordulóban alacsony részvétel mellett az MSZP és az LMP csak 24+15,5%-ot szerzett a Fidesz 52,5%-ával szemben. Ebből az eredményből szinte következik a mostani összefogás. A pártok beálltak Berger mögé, de külön-külön kampányolnak mellette. Könnyen lehet, hogy ez a kooperáció valaminek a kezdete, valaminek a főpróbája, mégpedig egy országos együttműködésé. Nem lehet messzemenő, országos viszonylatú következtetéseket levonni egy időközi, helyi képviselőtestületi választásból, ám ezt sokan mégis meg fogják tenni. Ugyanis, ha itt meg tudják szorítani együtt a Fideszt, akkor ez stratégia máshol is működhet. A kérdés, hogy a szavazóknak el tudják-e adni az együttműködést, ez inkább csak az LMP-nél jelenthet gondot. A párt időnként hevesen szokott szocialistázni, „Gyurcsányozni”, és felemlegetik a korábbi szocialista kormányok kudarcait, szavazóik egy része is ellenségesen viszonyul a szocialistákhoz. Amennyiben a további szövetségben gondolkodnak az MSZP-vel és a DK-val, az ilyen retorikát el kell hagyniuk, és meg kell magyarázniuk a szavazóiknak, miért is állnak be a sorba.
A mostani választás másik pikáns eleme a „civil” (ál?)arc tesztelése. Úgy tűnik, az ellenzéki pártok még együtt is kevesek lehetnek, ám egy baloldali kötődésű, vagy általuk elfogadott civil mögé beállva már győztessé válhatnak. Egy civil jelölttel könnyebb megszólítani a pártpolitikától távolságot tartó választópolgárokat, akikből most bőven akad, hiszen a bizonytalanok száma drasztikusan növekedett az elmúlt évben. Önkormányzati választások esetén ez a taktika működhet.
Hétfő
A polgárok mindössze 26,3%-a szavazott. Az eredmények pedig teljesen papírforma szerint alakultak, a jelöltek "centire" ott végeztek, ahol várható volt tőlük. A Fideszes Makrai Krisztina magabiztosan győzött, 57%-ot szerzett. Az "olajfás" civil induló, Berger Antal 32%-ot szerzett, míg a Jobbikos Bíró Barna 11-et. Elmaradt a baloldali meglepetés, pedig győzelmük akár precedensértékű is lehetett volna. Mindenkit óvunk attól, hogy elhamarkodott következtetéseket vonjon le, a kerületben ugyanis nagyon erős a Fidesz beágyazódottsága, indokolt a jó szereplés.
Ha ugyanilyen koalícióban indult volna a három ellenzéki párt Miskolcon, akkor valószínűleg nyertek volna, ugyanis az önállóan induló szocialista jelölt mindössze 26 vokssal maradt alul a Fideszessel szemben. Bár ez is csak egy eredmény, amiből nem lehet messzemenő tanulságokat levonni, hiszen ott meg a szocialisták erősebbek az országos átlagnál. Elmondható, hogy a Fidesz erős népszerűségvesztesége ellenére még mindig nehezen szorítható meg. De nem szabad azt sem elfelejteni, hogy a váltópártiságért vívott harc sem lefutott. A Jobbik mostani eredménye jónak mondható, hiszen a párt gyenge Budapesten. Hidegkúton a Fidesznek kedvezett a terep, míg Miskolcon a szocialistáknak, érdekes lehetne egy olyan időközi választás, ami Jobbikos "lejtésű" terepen zajlana.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.